Santral Memuru Hafızasında 5 Bin Telefon NumarasıTutuyor


Bu haber 2018-12-26 11:25:27 eklenmiş ve 552 kez görüntülenmiştir.

 

Görme engelli santral memuru hafızasında 5 bin telefon numarası tutuyor

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde belediyede 17 yıldır santral memurluğu yapan görme engelli Oğuz Aktaş, yaklaşık 5 bin telefon numarasını hafızasında tutuyor.

Akdağmadeni Belediyesi'nde santral memurluğu yapan ve doğuştan yakalandığı ‘Tavuk Karası' hastalığı nedeniyle görme güçlüğü yaşayan 41 yaşındaki Oğuz Aktaş, bir kez duyduğu telefon numarası, banka hesap numarası, ismi ve sesi hafızasına kazıyor ve yıllar geçse de hiç unutmuyor. Önceleri hafızasında 3 bin telefon numarası barındıran Aktaş, şimdilerde ise 5 bin telefon numarasını hafızasında tutuyor. Santral memuru Aktaş'ın yeni hedefi ise hafızasında tuttuğu telefon numarası sayısını 7 bin 500'e çıkarmak var. Çevresi tarafından ‘Ayaklı Telefon Rehberi' ve ‘118 80 Oğuz' olarak adlandırılan görme engelli Aktaş, aklında tuttuğu binlerce telefon numarasıyla görenleri hayrete düşürüyor.

Bilmedikleri numara konusunda Oğuz Aktaş'a danıştıklarını söyleyen iş arkadaşı Bünyamin Turak, “Oğuz Bey'in hafızası çok güçlü. İsim veya numara ezber konusunda takıldığımız yerde hemen Oğuz Bey'i ararız ve şu numarayı bize hatırlatsana deriz. Numarayı unutması ve bulamam demesi mümkün değil. Bilgisayara kaydetmesine gerek yok. O aklına kaydediyor. Oğuz Bey burada olduğu müddetçe bu konuda sorun yaşamayız” dedi.

Ayşegül Çalışkan ise, “Oğuz Bey'in hafızası çok güçlü ve öğrendiği numaraları kesinlikle unutmuyor. Öğrendiği numarayı seneler sonra tekrar bağlayabiliyor. Numarayı söylüyorum, bağlıyor. Hayatı dolu dolu yaşıyor, güzel bir insan” şeklinde konuştu.

41 yaşındaki görme engelli Oğuz Aktaş ise hafızasında şu an 5 bin telefon numarası olduğunu belirterek, “17 yıldır Akdağmadeni Belediye Başkanlığı'nda santral operatörü olarak çalışıyorum. Duyduğum isim numara ve banka hesap numaralarını bir kere duymam yeterli ve ikinci kez duymama gerek yok, ezberliyorum. Kesinlikle kağıt, kalem, cep telefonu ve bilgisayarda rehber kesinlikle kullanmıyorum. Bir kişinin ismini ve telefon numarasını bir kere duymam yeterli. Hafızama yazıyorum. Arkadaşlar genellikle ‘118 80 Oğuz' ve ‘Ayaklı Rehber' diyorlar. Sadece ismi hafızamda yer ediyorum. Örneğin bana Ahmet'i bağla diyorlar ve soy isim vermiyorlar. Benim hafızamda çok sayıda Ahmet var. Kurum adı söylüyorlar, kurum adı söyleyince Ahmet Bey'in ismi, nerede çalışıyor, cep ve makam telefonuna kadar ezberimde ve kesinlikle unutmuyorum. Şuan hafızamda 5 bin telefon numarası ve banka hesap numaraları var. Hedefim rakam olarak en az 7-8 bin telefon numarası ezberlemek. Kendimi kurum olarak aşmak istiyorum. Çalışmayı çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer GÜNCEL haberleri


Arşiv Arama
- -

Akdağ Haber Gazetesi I Güncel Haber
© Copyright 2019 Akdağ Haber Gazetesi 2019. Tüm hakları saklıdır.

Yozgat Web tarafından sunulmuştur.

GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
Siyaset Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

yozgat web