AİLE İÇİ DOĞRU İLETİŞİM VE ÇOCUK İHMALİ VE İSTİSMAR KONULU SEMİNER VERİLDİ


Bu haber 2019-03-12 12:11:47 eklenmiş ve 737 kez görüntülenmiştir.

 

AİLE İÇİ DOĞRU İLETİŞİM VE ÇOCUK İHMALİ VE İSTİSMAR KONULU SEMİNER VERİLDİ

Akdağmadeni Şehit Haydar Vural İmam Hatip Ortaokulunda  Aile içi Doğru İletişim ve çocuk ihmali ve istismar konularında Rehber Öğretmen Sevilay Yıkılmaz tarafından, veli bilgilendirme semineri düzenledi.

Rehber Öğretmen Sevilay Yıkılmaz, mutlu bir aile için iletişimin önemi, aile bireyleri arasında doğru iletişim kurma adına katılımcılara önemli bilgiler verdi. Çocukların kendilerine ait bir dünyası olduğunu belirten Yıkılmaz, gösterilecek sevginin iyi bir birey yetiştirmede en önemli etken olduğunu ifade etti.

Ailenin toplumun yapı taşı olduğu, toplumun oluşumunda aile bağlarının önemli olduğu ve bu bağları güçlendirmek için sağlıklı aile içi iletişime önem verilmesi gerektiğini ifade eden Rehber Öğretmeni Sevilay Yıkılmaz, “Günümüz şartlarında teknoloji bağımlılığının aile içi iletişimi zayıflattığına dikkat çekerek, özellikle ergen çocuklarda; kız çocuklarda telefon, erkek çocuklarda bilgisayar bağımlılığı var. Ailelerin çocukları ile daha fazla zaman geçirmeleri gerektiğini önemle vurguluyoruz” dedi.

Çocuk ihmali ve istismar konularında veli bilgilendirmesi yapan Rehber Öğretmen Sevilay Yıkılmaz, Nesillerin iyi yetişmesi, ana ve babaların tutumlarına bağlıdır ve onların eseridir. Bu nedenle ana babaların çocuklarına karşı gösterdikleri tutum ve davranışlar, çocuğun yetiştiği, ortam çevresindeki diğer yetişkinlerin davranışları, çocuğun sağlıklı bir kişilik geliştirmesi açısından önemlidir” diye konuştu.

Yıkılmaz, çocukları cinsel ihmal ve istismar eden bireylerin, genelde toplumda en güvenilir, çocuğa en yakın kişiler olduğuna dikkat çekti. İstismara uğrayan çocukların neden suskun kaldıklarını şu sözlerle dile getirdi: “Çocuklar, genelde istismar edildiklerini söylemezler. Bunun pek çok sebepleri vardır. Çocuklar, ona kimsenin inanmayacağından korkar. Cinsel istismarın kendi hatası yüzünden olduğuna inanır, başlarının belaya girmesinden korkar. Çocuk, kendisini istismar eden kişi tarafından tehdit edilmiş olabilir. Daha büyük çocuklar, bu konuda konuşmaktan utanabilir. Aileler, istismar durumunda son derece sakin olmalı, çocuğu dikkatle dinlemeli, onun her söylediğine inanmalıdır. Çocuğun başına gelen olay karşısında asla paniğe kapılmamalı, bu hissi çocuğuna hissettirmemelidir. Aileler, çocuklarına mutlaka cinsel eğitim vermeli, çocukların mahrem yerlerine asla dokunulmayacağı uygun bir dille anlatılmalıdır. ”

Cinsel istismara uğrayan çocuklarda, yaş ve dönemine uygun olmayan davranışlar görüldüğünü aktaran Yıkılmaz, şöyle devam etti: “Çocuklarda yaş dönemine uygun olmayan, davranışlarda gerileme; parmak emme, yatak ıslatma, anneye bağımlılık görülebilir. Saldırgan davranışlar görülebilir. Tekrarlayıcı, rahatsız edici düşünceleri olabilir. Yaşına uygun olmayan cinsel davranışlar gösterebilir. Cinsel davranışlarda artma görülebilir. Cinsel içerikli kelimeler kullanabilir veya davranışlar sergileyebilir. Çocuk kendisine dokunulmasından, daha önce tanıdığı kişilerle yalnız kalmaktan korkabilir. Huysuzluk, sık ağlama, uyku problemleri, iştah problemleri, korkular, sebepsiz baş ağrıları ve mide bulantıları görülebilir. Okul başarısında düşme, okuldan kaçma, dikkat dağınıklığı, odaklamada zorluklar görülebilir. Olayla ilgili kâbuslar, uykuya dalmada güçlük yaşanabilir. Böyle bir durumda aileler sakin olmalı ve çocuklarını dikkatlice dinlemeliler”

Çocukların bedenlerinin özel ve önemli olduğunun ailelerce anlatılmasını isteyen Yıkılmaz, ailelere şu tavsiyelerde bulundu: “Anne ve babalar, çocuklarına istismardan korunma yöntemlerini anlatmalılar. Onlara ‘Sen özel ve önemlisin. Bedenin sana aittir. Bedeninde çok özel olan yerler var. Eğer birisi buralara dokunmak veya bakmak isterse ona ”hayır” deme hakkına sahipsin. Bu tanıdığın sevdiğin kişi dahi olabilir. Duygularını dinle; eğer birinin sana dokunmasından hoşlanmıyorsan duygularına güven. Eğer biri seni rahatsız ederse gelip hemen bana söylemeni istiyorum. Çünkü söyleyeceğin her şeye inanıyorum. Eğer biri sana doğru olmayan bir biçimde dokunursa bu senin hatan değil. Bir yetişkin sana ne yaparsa yapsın senin hatan değil’ diyebilmeliler.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer EĞİTİM haberleri


Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Akdağ Haber Gazetesi I Güncel Haber
© Copyright 2019 Akdağ Haber Gazetesi 2019. Tüm hakları saklıdır.

Yozgat Web tarafından sunulmuştur.

GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
Siyaset Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

yozgat web