MANTAR VE SALEP EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI


Bu haber 2019-05-11 06:32:05 eklenmiş ve 492 kez görüntülenmiştir.

 

MANTAR VE SALEP EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Akdağmadeni İlçesinde yetişen kuzugöbeği mantarı ile salep bitkisi üretimi ve biyolojileri hakkında bölge çiftçisi ve muhtarlara yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Yozgat Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Akın ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Uğur Başaran, Tokat Gazi Osmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Türkekul, köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.

İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Akdağmadeni İlçesinde yetişen ve protein değeri yüksek olan kuzugöbeği mantarının çiftçilere önemli bir gelir kaynağı oluşturduğunu söyledi.

Özdemir, “İlkbahar mevsimiyle birlikte ormanlarımızda doğada kendiliğinden yetişen ve halk arasında Göbelek olarak adlandırılan doğal mantar türü Kuzu Göbeği Mantarı sezonunda köylülerimize önemli ek gelir kaynağı oluyor. İlkbahar mevsimiyle birlikte bol yağışların ardından belli bölgelerdeki ormanlık alanlarda görülen kuzugöbeği mantarını toplamak oldukça zor olduğundan ve az bulunduğundan dolayı fiyatı oldukça yüksektir. Ormanlık alanlarda yılın sadece Nisan ve Mayıs aylarında görülen kuzugöbeği mantarının toplanma zamanının gelmesiyle birlikte Akdağmadeni ormanlarında göbelek toplanmaya başlanır. Göbelek genellikle çam ve kavak ağaçlarının dibinde nadiren de meşe ağaçlarının dibinde gurup halinde ya da tek olarak görülür. Köylüler tarafından toplanan göbelek yaş ya da kurutularak satılır. İlaç sanayinde kullanılan ve ihracatı yapılan göbelek hoş bir tat ve kokuya sahip olup geleneksel mutfakta lezzetiyle tercih edilirken zengin mutfaklarında özel menü olarak servis ediliyor. Yağmursuz havada çıkmayan göbeleğin nerelerde yetiştiğini çok iyi bilen köylüler göbeleğin gelecek yılda yetişmesi için köküyle birlikte sökmemeye özen göstermelidir. İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük ormanını içinde barındıran ilçemiz bitki örtüsü olarak da oldukça canlıdır. Orman içerisinde birçok tespit edilen bitkiler ormanlarımızın ne kadar zengin olduğunu göstermektedir. Akdağmadeni ormanlarında bol miktarda Salep bulunmaktadır. Burada üretilen salep, Türkiye’nin en kaliteli salepleri arasında yer almaktadır.” diye konuştu.

Daha sonra yapılan sunumlarda ürünlerin ilçe ve bölge için ne kadar değerli olduğu ve doğadaki sürdürülebilirliklerinin hayati önem taşıdığı çiftçilere anlatıldı.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer GÜNCEL haberleri


Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Akdağ Haber Gazetesi I Güncel Haber
© Copyright 2019 Akdağ Haber Gazetesi 2019. Tüm hakları saklıdır.

Yozgat Web tarafından sunulmuştur.

GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
Siyaset Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

yozgat web