Kar yağışı çiftçiyi sevindirdi


Bu haber 2020-02-18 05:43:11 eklenmiş ve 719 kez görüntülenmiştir.

 

Kar yağışı çiftçiyi sevindirdi

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat'ta yaklaşık iki haftadır belirli aralıklarla etkisini sürdüren kar yağışı bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği yönetim kurulu üyesi ve Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Eyyup Elmalı, ilçemizde kurak geçen kış aylarından dolayı çiftçilerin endişeli olduğunu belirterek son günlerde belirli aralıklarla devam eden kar yağışının bölge çiftçisini mutlu ettiğini söyledi.

Kar yağışının hububat ve tüm ürünler açısından çok faydalı olduğunu vurgulayan Elmalı, “Bu aylarda kar yağışı ekili hububat alanları için çok önemlidir. Çünkü ne kadar kar yağarsa yağsın buğday için çok faydalıdır. Kar olması buğdayda oluşabilecek hastalıkları yok eder. Ayrıca hububata büyük oranda zarar veren tarla farelerinin kar ve sisten dolayı ölmesine de sebep olur. Bunun yanı sıra süne ve kımılda bu kar ve donla birlikte ölme olasılığı var. Bu karla birlikte inşallah bu yıl bol bereketli bir yıl olacak. Yine kuraklıktan dolayı azalan çeşme suları ve kuruyan derelerde bu kar yağışı ile birlikte yeniden çoğalır. İnşallah kar yağışı devam eder” diye konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer EĞİTİM haberleri